Az Oktoberfest a világ legnagyobb sörös eseménye évente több millió látogatót fogad már 1810 október 12. óta, amikor Lajos, bajor herceg és Terézia hercegnő házasságkötése alkalmából meghívták a München melletti mezőkre (Theresienwiese) a város teljes lakosságát.
A müncheni Oktorberfest nyomán természetesen világszerte más városok is megrendezik a maguk Oktoberfestjét, ahol a középpontban a sör és a jellegzetes bajor étkek állnak. Ha már nem mehetünk el eredetiben élvezni a lenyűgöző sátrakban a Mass-ban, a literes korsókban felszolgált ünnepi söröket (Festbier) és kiadós étkeket, otthon is csaphatunk „Mini-Oktoberfestet” a teraszon, kertben a haverokkal vagy a családdal.
Akkor lássuk a kötelező kellékeket: A sörkorcsolyák egyik legegyszerűbbike a bajor sós perec, ami kellően omlós, és kicsit édeskés tésztája jól passzol a sörhöz. A kicsit komolyabb versenyzők már a jellegzetes bajor fehér kolbászt (Weisswurst) választják, amit borókás vízben főznek meg, és a vékonyra szelt, enyhén fanyar német barna kenyér és az édes bajor mustár (Hausmachersenf) dukál mellé.
A nagyevőknek pedig ott a ropogósra sütött csülök (Eisbein), amit párolt káposztával, esetleg krumplival tálalnak. Természetesen a desszert sem hiányozhat, ami nem más, mint az almás rétes (Apfelstrudel), ami nem a magyaros rétestésztából, hanem vastagabb kelt tésztás változat. Ehhez remekül passzol a vaníliaöntet és / vagy a tejszínhab.
De milyen sör az Oktoberfestbier, ami a főszereplő a fesztiválon? Az 1516-os bajor sörtisztasági törvény szerint a meleg hónapokban (április végétől szeptemberig) nem volt szabad sört főzni, hisz a korban nem volt olyan hűtéstechnika, ami megakadályozta volna a sör megromlását. A tavasz közepén főzték meg az úgynevezett Märzenbiert, ami több malátával (jellegzetesen a pilzenihez használt malátánál sötétebb és magasabb hőfokon szárított müncheni malátával és némi karamellmalátával) készült, így az átlagos világos söröknél sötétebb, mézszínű, borostyánszínű, magasabb alkoholtartalma van (a hagyományos 4,7-4,9% helyett 5,6-6,1%-os alkohol). Természetesen az ízekben is érződik a teltség, a kellemes mézeskenyeres, malátás, édeskés ízek, melyet a komlózással egyensúlyoznak ki. A Wies’n-en, vagyis AZ Oktoberfesten csak a 6 tradicionális müncheni sörfőzde sörei kaphatóak, ezek közül megtalálható a szénásan friss, zöldségesen üde, az erősen komlózott kesernyésebb és a behízelgően édeskés, illatosan malátás is.
Az Oktoberfesten a literes korsókból elfogyasztott erős sörök miatt hamar a tetőfokára hág a látogatók hangulata, a Sör mi több inkább a mértékletes, de annál jobb kedvű, beszélgetős baráti sörözést javasolja.
Az összefoglalót köszönjük Vásárhelyi István sörgasztronómusnak.