Ha a sörünk a megfelelő hőmérsékleten a poharunkba került, kóstolás előtt élvezzük ki a látványt. Hiszen az íz-érzékelés fontos része, hogy az agyunk az illatok és a megjelenés alapján felkészítse testünket az étel-ital ízére. A sör mai ismereteink és régészeti kutatások szerint az emberiség legrégebbi kultúritala. A kezdetektől, egészen 1842-ig, a pilzeni sörtípus megjelenéséig a sör egy szűretlen, zavaros folyadék volt, ezért átlátszatlan fém- és fakupákba mérték ki. A tükrösen tiszta, aranysárgán csillogó pilzeni és láger ezért is volt akkora áttörés a sör történetében. A szűrési eljárások eredményezték, hogy ma már annyiféle formájú pohárból élvezzük a sör látványát, a habot és a színek teljes skáláját a halvány szalmasárgától a bársonyos mélyfeketéig.
A sör színét elsődlegesen a belefőzött maláta-típusok határozzák meg és befolyásolhatják az esetlegesen hozzáadott ízesítők: fűszerek; gyógynövények; gyümölcsök; kávé; csokoládé stb. A malátázott (áztatott, csírátlanított és forró levegőn vagy tűz felett megszárított illetve pörkölt) árpaszemek színüket a különböző hőmérsékleten történő feldolgozás alatt nyerik el. Minél magasabb a hőmérséklet annál sötétebb lesz a maláta színe. Az alap-maláták az alsó erjesztésű söröknél, a legvilágosabb pilzeni, a sötétebb bécsi és az újabb árnyalattal sötétebb müncheni maláta. Még sötétebbek az ún. karamell-maláták. A felső erjesztésű ale-eknél, a pale ale és a crystal maláta alapvetően a meghatározó. 100 ⁰C fok fölött előkészítve már pörkölt malátákról beszélünk, melyeket – hasonlóan a kávészemekhez – magas hőmérsékleten, akár 130 ⁰C-on rövidebb-hosszabb ideig pörkölnek, ez alapján nyerik el a színűket. Ilyen többek között a csokoládé-maláta (csak a színe és ízei miatt, nincs benne csokoládé), a melanoid maláta vagy az ún. festő-maláta.
Akár egy festékboltban, a malátáknak is megvan a maguk színskálája. A sörökbe rakott maláta-arányok határozzák meg a sör végleges színét, ami szintén mérhető. Ennek a számokban is meghatározható, értéke az ún. SRM (Standard Reference Method) viszonyszám, mely – leegyszerűsítve – azt vizsgálja, hogy adott közeg mennyi fényt enged át. Laboratóriumban ezt a spektrofotométer nevű szerkentyűvel mérik pontosan, de nekünk elég a szemünkre hagyatkozni. A 2 és 80 közé eső skálán a szalmasárgától az aranyszínűn, borostyánon és rézvörösön keresztül juthatunk el a barnáig, majd a kőolaj-szerűen csorgó átlátszatlan feketéig. Sörfajtákra vetítve a pilzenitől a búzasörön, félbarnákon, sötét sörökön, portereken keresztül a Russian Imperial Stoutokig, melyekbe már malátázatlan pörkölt árpa is kerül. Természetesen a meggyel, málnával érlelt gyümölcsös sör, a csalánnal vagy vörös szőlőhéjjal színezett húsvéti cseh sör, vagy egy St. Patrick’s Day-re készített ír sör a szokásos színek mellett pompázhat akár piros vagy élénkzöld színben is.
A habnak is lehet jellegzetes színe. A világos malátákból főzött sör habja fehér. Azonban itt tetten érhető, hogy egy sötét sörbe mennyire gazdagon tettek malátát, hiszen a világos malátával és intenzív színező hatású ún. festőmalátával főzött sötét sör színe lehet fekete, de a habját nem lehet „becsapni” az világos marad. Ha bőkezűen használt, drága malátákkal (minél magasabb hőmérsékleten, illetve minél hosszabb ideig tartó eljárással dolgoznak fel egy malátát, annál költségesebb az előállítása) főzött sörökről beszélünk, akkor azok habja a tojáshéj-színtől a bézsen keresztül egészen a drapp és a tejeskávé vagy őzbarna színig is terjed. A hab lehet gyorsan illanó, fátyolos, de krémes, paplanos hosszan tartó is, ez a sörbe főzött komló mennyiségének és minőségének, illetve a sörben lévő fehérjéknek köszönhető. A szűretlen söröknél (szűretlen láger, búzasörök) sok maradék élesztő és fehérje van a sörben, így a habképződés is intenzívebb.
Az áttetsző üvegpohárban élvezhetjük igazán a tükrösen tiszta habzó söröket, melyek látványa ínycsiklandó, de a szűretlen sörök (a német Kellerbier vagy osztrákosan Zwickl, a bajor búzasörök és a lágyan fűszeres belga witbier-ek, de IPA-k és más szűretlen sörfajták) opálosan sejtelmes, élesztőtől ködös megjelenése is lehet ugyanolyan izgalmas és egyenesen csábító, hogy beszippantsuk az illatát és megízleljük.