Tegnap egy online forrásból sok téves és félrevezető információ látott napvilágot a sörfőzésnél használatos enzimek kapcsán. A „Tudja, hogy mitől fáj a feje, ha sört iszik?” című írás gyorssör gyártással vádolja a hazai gyártókat. A cikkhez a véleményünket kikérték, de nem várták meg. Gyorscikk született, tele tévedésekkel.
Több mint egy éve indítottuk útjára a Sör mi több kezdeményezést, pontosan azért, hogy a sörrel kapcsolatos ismeretek bővüljenek és fejlődjön hazai sörkultúra. Ezért fontosnak tartjuk, hogy azok, akik kíváncsiak és nyitottak rá, megismerhessétek a sörszakmai tényeket. Íme:
- A fejfájást a mértéktelen alkoholfogyasztás után fellépő dehidratáció okozza. Semmi köze a sörgyártás során használt enzimekhez. Fejfájás a sok alkohol és kevés víz beviteltől alakul ki. Ezen felül a fizikai és a pszichikai állapot is befolyásolja.
- Az élelmiszer és italgyártásban számos területen használnak enzimeket. Az enzimek minden élő sejtben és organizmusban természetes módon jelen vannak. Szerepük az, hogy segítsék az összetett, szervezeten belüli reakciókat. Az emberei szervezetre nem veszélyesek.
- A sörgyártáshoz az enzimek használata elengedhetetlen. A sörgyártás során az enzimek hozzájárulnak, hogy a keményítőt erjeszthető cukrokká alakítsák. Katalizátorként szolgálnak és lehetővé teszik az állandó, magas minőség garantálását. Ugyanazon teljesen biztonságos enzimek kerülnek felhasználásra a sörgyártás során, mint például a kenyér, a gyümölcslé, vagy a bor gyártása során.
- Nincs olyan, hogy ipari enzim, sem Kelet-Európa specifikus enzimek használata. Természetes, engedélyezett enzimeket globálisan, széles körben használnak a sörfőzők.
- Az enzimek teljesen biztonságosak. Az Európai Unió területén engedélyezett enzimek megtalálhatók a Közösségi listán és termelés segítő közvetítő anyagként vannak definiálva. A gyártás során felhasznált enzimek feltüntetése nem előírás, hiszen a természetesen előforduló és hozzáadott enzimek a gyártás során inaktiválódnak, így a végtermékben nem találhatóak meg.
- Nincs olyan, hogy gyorssör. A főzést, sem az erjesztést nem lehet „felgyorsítani”. A sörfőzés olyan, hogy vannak állomások, ahol a technológiai időket be kell tartani. Van egy optimális, minimum idő, ami alá nem lehet beférni semmilyen technológiával.
Köszönjük Gyenge Zsoltnak, a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete elnökének, hogy a hazai sörfőzők és gyártók történetük során először egységesen álltak ki a sör képviseletében. kocsma.blog.hu/2016/06/16/enzimek_a_sorgyartasban
Eredeti cikk: hvg.hu/gazdasag/20160615_sor_ipari_enzimek_fejfajas_
1 hozzászólás