Szerző – Kovács Gábor, serteperte.blog.hu
Azt minden tapasztalt sörivó tudja, hogy az elfogyasztott sörök finom falatok után kiáltanak. Sajnos a hazai vendéglátásban a legritkább esetben szerepelnek a kínálatban olyan falatkák, melyek nemcsak ezt a bizonyos éhséget csillapítják, de még kedvet és helyet csinálnak egy következő sörnek is. A sörkorcsolya elnevezés is utal arra, hogy ezek után könnyebben csúszik a sör.
Mit nevezünk Sörkorcsolyának:
Olyan falatka, harapnivaló, esetleg desszert, ami nem csupán kiegészít egy pohár sört, hanem megjelenésében, illatában, ízében harmonizál a hozzá kínált sörrel és együtt fogyasztva új, komplex gasztronómiai élményt is nyújt, kiemelve az adott sörfajta karakteres jegyeit.
Annak ellenére, hogy egészen egyszerű dologról van szó, a legtöbb esetben, ha sörkorcsolya után érdeklődünk, a pincér legfeljebb csipszet vagy sós mogyorót tud csak ajánlani. A zsíroskenyér, mintha kiment volna a divatból, a pogácsa talán nem elég előkelő a sörökhöz, a fasírthoz vagy a tócsnihoz pedig már melegkonyhás engedély szükséges. De mi az oka, hogy legfeljebb csak a jobb henteseknél kapni friss töpörtyűt, ami lilahagymával vagy savanyúsággal felülmúlhatatlanul finom sörkorcsolya.
Pedig milyen egyszerű is lenne kedvet csinálni a sörfogyasztáshoz. Ha csak a körözöttes kiflire gondolunk, beláthatjuk nem olyan bonyolult a sörhöz korcsolyát készíteni. Ha északi szomszédunkhoz vagy Csehországba látogatunk ott még ma is sok kocsma elmaradhatatlan tartozéka a ruszlis üveg, melyből csillapítandó éhségünk mértéke szerinti választhatunk ecetes halat – akár többféle ízesítésben. Ehhez nagyon hasonló a csehek utopenece – a karikára vágott, hagymával, sós-ecetes lében érlelt kolbászka. Mindkettő sör után kiált!
Német nyelvterületen a wurstok sokfélesége kápráztat el bennünket: a fehér kolbászok, a roppanós virslik nélkül alig képzelhető el egy baráti sörözés. És a bajoroknál többféle – a mi körözöttünkhöz hasonló – kenhető finomság is szerepel az étlapon. A kölni kocsmák is több jellegzetes helyi sörkorcsolyával szolgának. A dolog pikantériája, hogy nem mindegyik az, aminek nevezik. Ilyen két finomság a „Halwe (egyes étlapokon halve) Hahn”. Ez normálisan fél (halb) csirkét jelentene, ám kölschül nem más mint egy félbevágott rozs cipócska – ez átmenet a zsemle és a rozscipó között – amit megkennek vajjal és mustárral, majd beletesznek egy vastag szelet gauda sajtot. Szintén kedvelt a Kölsche Kaviar, ami nem más, mint véres hurka, ezt hagymakarikával, mustárral és az elmaradhatatlan rozs cipócskával tálalják.
És akkor még nem beszéltünk a sajtok sokaságáról, melyeket itthon sokan csak a hozzáillő borral tudnak elképzelni. A sör és a sajt viszonya azonban legalább ennyire baráti. Szép példa erre a csehek sörsajtja – ami egy sörrel és fűszerekkel elkevert lágysajt – vagy a német Obadtza, de gondolhatunk a svájci fondükre vagy az angol sörsajtra, ami úgy készül, hogy a sört és a sajtot összefőzik, és ha már krémes állagú, akkor kenik kenyérre, amit esetleg meg is grilleznek.
Ugyancsak nagyon jól illenek a sörhöz a halas-szendvicsek, a padlizsánkrémes kenyérkék, vagy az ajvársaláta alappal készített pástétomok. Nagyon egyszerűen elkészíthetőek az úgynevezett party-falatok is. Egy óriáskiflit karikákra vágunk, megvajazzuk, sonkával vagy kolbásszal, sajttal megkoronázzuk, olívabogyó, hagymakarika, zöldfűszer kerülhet rá, majd az egészet átszúrjuk egy fogpiszkálóval és így adjuk az asztalra.
A felsoroltakon kívül is végtelen a finom falatok száma és ezért is hiányoljuk ezeket a hazai vendéglátás kínálatából, találjuk meg Magyarország Sörkorcsolyáját! http://sorszovetseg.instamania.hu/magyarorszag-sorkorcsolyaja/