A hivatalos megnevezésünk az, hogy Magyar Sörgyártók Szövetsége, de kevésbé formális környezetben gyakran használjuk a rövidített, Sörszövetség elnevezést is.
Mi a célunk?
A Sörszövetség célja a hazai sörgyártók szakmai összefogása, szakmai érdekeinek képviselete, a tisztességes és szabad verseny támogatása, továbbá a sör – különösen a hazai gyártású sörök – hírnevének megtartása és gyarapítása.
Ugyanakkor a tevékenységünk nem irányul a tagok között olyan megállapodás vagy összehangolt magatartás megteremtésére, elősegítésére, amely a gazdasági verseny megakadályozását, korlátozását vagy torzítását célozza, vagy ami ilyen hatást fejthet ki.
Főbb feladataink
Ellátjuk tagjaink szakmai képviseletét a kormányszervek valamint egyéb országos hatáskörű és nemzetközi intézmények előtt.
Folyamatosan tartjuk a kapcsolatot a jogszabályokat alkotó szervezetekkel, hogy a készülő módosításokban és az új jogszabályokban a söripar érdekeit figyelembe vegyék. Továbbá nyomon követjük az ipart érintő új törvényeket és rendeleteket, illetve azok módosításait, és ezekkel kapcsolatban értesítjük a tagokat.
Figyelemmel kísérjük a hazai és külföldi sörtermelést és értékesítést, ezekről – szigorúan a versenyjogi szabályok keretei között – volumen, azaz mennyiségi adatokat gyűjtünk és az adatokról összesített formában tájékoztatást adunk. Nem gyűjtünk adatokat a piaci árakról, kereskedelmi, disztribúciós és marketing kérdésekről vagy éppen tagjaink pénzügyi eredményeiről.
Kapcsolatot tartunk a sajtó képviselőivel, azzal a céllal, hogy a nagyközönség is megismerje a söripar eredményeit és helyzetét, és javítsuk a sör és a sörgyártók imázsát.
Figyelemmel kísérjük és bemutatjuk a hazai sörgyártás nemzetgazdaságra gyakorolt hatásait. Promótáljuk a kategóriát, építjük a hazai sörkultúrát, bemutatjuk a sörök fajtáit, de nem foglalkozunk sörmárkákkal, sem márkák promóciójával.
Etikai kódexeket is alkotunk, amelyek a tagokra nézve kötelező magatartási szabályokat tartalmaznak, ellenőrizzük ezek betartását.
Kik lehetnek a tagjaink?
A Sörszövetség tagja lehet minden magyarországi székhellyel rendelkező nem természetes személy sörgyártó, amely Magyarországon évente legalább 100.000 hl, Magyarországon gyártott, a saját vagy a saját vállalatcsoportja leányvállalatának termékét képező sört értékesít. Az ilyen tagokat rendes tagoknak nevezzük.
A Sörszövetség tagja lehet továbbá minden olyan magyarországi székhellyel rendelkező nem természetes személy jogalany, amely Magyarországon sörgyártási és ugyanitt egyúttal sörforgalmazási tevékenységet is végez évente összesen legalább 500 hl mennyiségben, vagy saját vállalatcsoportjához tartozó leányvállalat által gyártott sörtermékből Magyarországon évente legalább 100.000 hl mennyiséget értékesít. Az ilyen tagokat pártoló tagoknak nevezzük.
A két különböző tagság közel azonos jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik. Az egyetlen lényegi különbség abban áll, hogy míg a rendes tag minden megtárgyalt kérdést illetően szavazati joggal bír, valamint részt vehet a Szövetség tisztségviselőinek megválasztásában és maga is megválasztható, addig a pártoló tag javaslattételi, véleményezési joggal rendelkezik, és ugyan a tisztségviselők választásán részt vehet, de nem rendelkezik szavazati joggal és nem is választható.
Döntéshozás
A Sörszövetség ügydöntő szerve a Közgyűlés. A Közgyűlésen minden tag részt vehet, és abban az esetben határozatképes, ha a rendes tagok több mint kétharmada jelen van. A közgyűlés nem nyilvános, csak a tagok és az ügyvezetés, valamint a közgyűlés összehívására jogosult által meghívott személyek vehetnek részt.
A Közgyűlést évenként legalább egy alkalommal össze kell hívni, illetve akkor is, ha azt bármely rendes tag írásban kéri. A Közgyűlés ülésére minden rendes és pártoló tagot egyaránt meg kell hívni, a tagoknak pedig joga van a Közgyűlés hatáskörén belül indítványt tenni.
A Sörszövetség tisztségviselőit és igazgatóját a közgyűlés választja. Az igazgató az, aki képviseli a Szövetséget a hatóságok, bíróságok, kormányszervek és harmadik személyek illetve a sajtó előtt.
Fenntartás
A Sörszövetségnek nem végez, és nem is áll szándékában nyereségre törekvő gazdasági-vállalkozási tevékenység folytatni, kizárólag a rendes tagok által befizetett tagdíjakból, éves költségvetés alapján gazdálkodik.