A „folyékony kenyér” a habzó, jótékonyan hűsítő, vagy éppen tápláló, melengető sör már több mint 7000 éve része kultúránknak. A 19. századig a háztartásokban, városi és kolostori főzdékben főzött sört cserép-, ón- és fakupákból itták és kimérték a csapszékekben, vagy a dolgos mezei munkásoknak, és a böjtölő szerzeteseknek.
A sörbarátok a 19. századig a durva kupákban, korsókban csak a sör habjának látványát élvezhették. A csillanó, formás üvegpohárban, kézre álló párás korsóban pilzenit vagy világos lágersört (szép magyar szóval: ászoksert) csak alig több mint 150 éve elvezhetjük, hiszen a sört addig nem tudták megfelelően szűrni, nem volt olyan szemet gyönyörködtető látvány, mint ma, a tömött, paplanos habkorona, az aranyló, gyöngyöző sör.
A sör a 21. században reneszánszát éli. A sokféle szín és íz, a szalmasárga tükrös, a narancsos opálos vagy az olajosan sűrű éjfekete ital egy formás üvegpohárban mutatkozik be teljes valójában, tárja föl az igazi illatokat és ízeket, amit annyira szeretünk. A modern gasztronómiában a sokszínű sör már helyet kér magának és a sörfajták mellé számtalan fogást kínálhatunk az előételektől a desszertekig télen és nyáron. Hogy a pohár- és sörfajták, a hőmérsékletek, a sörhöz illő ételek útvesztőjében eligazodjunk már sok helyen sörsommelier-k segítik a választást, de mi is összeállítottunk egy kis gyorstalpalót, hogy egyszerű(bb) ételek, falatkák mellé kiválaszthassuk a megfelelő sört otthon vagy a kedvenc sörözőnkben.
A láger
A láger a második legnépszerűbb sörfajta szerte a világon (az első az ingyen sör :)). A kesernyésen frissítő komló és a könnyed, édeskés maláta-íz harmóniája. A szalmasárga vagy aranyszín sörtípus mellé bármilyen könnyű falatka, ízes, sós tapas, könnyű saláták, zöldségkrémek, kencék ideálisak. A friss, zöldséges komlóíz, ahogy a németek mondják ’herbfrisch’, ropogóssá, szinte haraphatóvá teszi a kellemesen hideg sört, és főleg tavasszal, amikor annyira vágyunk a friss roppanós ízekre, vitaminokra, egy jóféle salátát, répa-snacket, zellerszárat is ropogtathatunk mellé. Ha valami komolyabbra vágyunk, akkor egy grill csirkemell, fehér húsú halak (pisztráng, keszeg), vagy egy finom sörbundás karaj, zaftos sertéstarja, vadas mellé is kiváló.
A lágerek és „kistestvérük”, a cseh pilzeni mellé könnyű krémsajtok (friss sajt, Chevré-krémes kecskesajt, vagy a pácolt fűszeres Camembert, a Csehországban szinte mindenhol kapható ’Hermelin’), a félbarna lágerekhez már enyhén sós, félkemény sajtok (Gouda, Trappista akár kis vajjal és mustárral összekeverve), a barna sörökhöz meg füstölt sajtok, emmentáli illik. De a mi gulyáslevesünkhöz nagyon hasonló, barna sörrel főzött sörös gulyás (egy sűrű édeskés szószos, marhahúsos, sörös „pörkölt”) vagy akár egy ínyenc Cheddar-os, BBQ-szószos hamburger, grill oldalas is kiváló, és a frissen csapolt sör és sok finom sült mellé már csak a társaság és a jókedv, amit nekünk kell vinni.
A búza
A tükrös tisztaságú lágerek mellett sokan idegenkednek a sejtelmesen opálos búzasörtől, pedig télen, a sípályán, vagy nyáron, a strandon a legjobb frissítő egy kellemesen banános-citrusos, enyhén fűszeres bajor búzasör (Weissbier, Weizenbier) vagy belga rokona, a korianderrel és a Curacao-narancs héjával ízesített Witbier. A búzát alapvetően ínyencebb sörként kezelik a hozzáértők, de ez a sörfajta áll a legközelebb hozzá, hogy kiérdemelje a „fitnesz sör” címet. Az alkoholmentes változatát izotónikus italként is felfoghatjuk, annyi benne a vitamin és az ásványi anyag, közben a citrusosság miatt még jobban csúszik, és az apróbb buborékoktól nem is telítődünk annyira.
Jól passzolnak hozzá a párolt zöldségek, a fűszeresebb szárnyasok, a rákok, tengeri halak és a gyümölcsös desszertek. Egy szépen csapolt búza habja, a hosszú jellegzetes poharában szinte örökké tart, a sejtelmesen ködös szalmasárga vagy narancsszín is arra csábít, hogy jóízűt kortyoljunk belőle.
A kenyeresebb, malátásabb ízű barna búzáktól se rettenjünk meg. Zamatos kísérői a kacsa- vagy libacombnak, de vadszárnyasokhoz és szószos halételekhez is pompás választás.
Különlegességek
Nevezhetjük akár sörforradalomnak is az utóbbi években tapasztalt folyamatot, hiszen nem csak a kisüzemi sörgyártók, de a legnagyobbak is sorra jelennek meg a piacon a jobbnál jobb minőségű sörökkel. De hívhatjuk a sörök reneszánszának is, hogy újra felfedezzük az IPA, APA, a stout vagy porter vagy akár baksöröket, és az ízesített vagy gyümölccsel érlelt sörök is nagyon kedveltek. Amellett, hogy mindenkinek lehetőséget ad kénye kedve szerint válogatni az ízléséhez legjobban passzoló sörökből, a gasztronómia számára is új területeket, izgalmas ízkombinációkat nyújt a sör. A teljesség igénye nélkül itt a mi ínyenc listánk a sörkülönlegességekről és ételpárjaikról:
- American Pale Ale – csirkerolád avokádóval és kesudióval
- India Pale Ale – fűszeres csirkeszárnyak
- Stout, Porter –barbecue oldalas, vagy egy ínyenc burger
Az egyre szaporodó sörvacsorák, sörkóstolók térnyerése mind-mind igazolja, hogy a sör nem csak a jó kedélyt, de a finom ízeket is vonzza, és megérett rá, hogy elfoglalja rég megérdemelt helyét a gasztronómia trónján. Mert, ahogy egy amerikai sörfőző mondta, a sör a társasági italok királya…
1 hozzászólás