Milyen volt az Oktoberfest sör nélkül? Hogyan csúszik le három úszómedencényi sör a bajor torkokon? És hány kilométert talpalnak a felszolgálók, hogy mindenkinek kijusson a jóból? Nézzük, mit érdemes tudni a világ legismertebb sörfesztiváljáról!
Miután idén is sörrajongók millióit gazdagította élményekkel, október első hétvégéjén zárult az Oktoberfest. A 16 napos rendezvény szeptember közepén kezdődik, hatalmas háttérmunka áll mögötte, és ipari mennyiségű étellel és itallal kínálja vendégeit. A bajor sörök mellett ínycsiklandó helyi fogásokat fogyaszthatunk: a sós perec, a bajor kolbász vagy sült csülök párolt káposztával kiváló kísérői a kedvenc italunknak.
A fesztivál története
Az Oktoberfest a 19. században indult, és kezdetben nem épp a sör állt a középpontjában. Amikor Lajos trónörökös 1810-ben elvette Terézia hercegnőt, München minden polgára meghívást kapott a lagzira, melyből igazi népünnepély lett. Az első években az Oktoberfest lovas sportesemény volt, és csak évtizedekkel később, 1880-tól vált engedélyezetté a sör árusítása. A fesztivál évről évre nagyobb lett, és bár kezdetben helyi rendezvény volt, mára több külföldi vendég vesz részt rajta, mint német sörrajongó. Napjainkban nemcsak München büszkélkedhet az Oktoberfesttel, a világ több nagyvárosában, például Londonban, Párizsban, Berlinben vagy Koppenhágában is rendeznek hasonló őszi sörfesztivált.
A sörünnep számokban
Képzelj el három olimpiai úszómedencét, amit sörrel töltöttek tele. Ez 7,5 millió liternek felel meg, és ez az az átlagos sörmennyiség, amely elfogy egy Oktoberfesten. Persze fogyasztókból sincs hiány, évente 6 millió vendég érkezik a müncheni sörünnepre, mely egyszerre 100 ezer ülőhelyet biztosít a látogatóknak. Az Oktoberfest legnagyobb sörsátra, a Hofbräu-Festhalle 10 ezer ember befogadására alkalmas. A sörfesztivál ideje alatt a helyi postán sem unatkoznak, évente ugyanis közel 130 ezer képeslapot adnak fel az Oktoberfestről. Ami valakinek szórakozás, az másnak munka: azért, hogy a 6 milliós vendégsereg jól érezze magát, 12-13 ezer fős legénység – felszolgálók, biztonságiak, konyhai alkalmazottak – dolgozik fáradhatatlanul. És egy kis hazai érdekesség: a Sörszövetség 2016-os adatai alapján a magyarok éves sörfogyasztásából 88 Oktoberfestet lehetne rendezni.
Kellner und Kellnerin – az Oktoberfest szuperhősei
Ha kíváncsi vagy, milyen az igazán szívós munkaerő, nézd meg az Oktoberfest felszolgálóit! Míg a vendégek a gazdagon megpakolt tálak mellett élvezik a bajor ízeket és hangulatot, a sörünnep dolgozói napi 12-14 órában embert próbáló feladatot teljesítenek. 1 liter sör korsóban több mint 2 kilót nyom, a felszolgálók pedig nem ritkán egyszerre 6, 8 vagy akár 10 korsóval a kezükben közlekednek. A sör mellett az ételek sem törpülnek el. Egy-egy gazdagon megrakott tál is jelentős súllyal bír – arról nem is beszélve, hogy a felszolgálás egy átlagos napon több kilométer gyaloglást jelent.
Források:
http://oktoberfestinfok.blogspot.com/
https://beerporn.hu/csudajo-oszi-sorfesztivalok-varnak-meg-europa-szerte/
https://www.oktoberfest.net/oktoberfest-statistics/
https://www.oktoberfest.co.hu/oktoberfest-muncheni-sorfesztival-tortenete.html
1 hozzászólás