A két kérdés látszólag teljesen különböző témakörbe vág, mégis a sör, méghozzá a csapolt sör kapcsolja őket össze. Jelen esetben ugyanis semmiféle madárról nincsen szó, hanem a barna és világos sör felhasználásával csapolt „kétszínű” sört nevezik rigónak, ami Verdi operahősének, Rigolettónak jellegzetes kétszínű, kárómintás ruhájáról kapta a nevét, és innen rövidült rigóvá.
A rigót néha csak egyszerűen egymásra csapolják, de az igazi rigoletto vagy más néven ún. „vágott” (németül: geschnitten; csehül: řezané pivo), mely elengedhetetlen kelléke egy prágai, de sokszor egy-egy bécsi sörözőnek is, látványnak is különleges. Az igazán jó kezű csaposok, gyönyörű kétszín sört varázsolnak a pohárba-korsóba, amit ha egyszerre hörpint föl a kedves vendég, szinte minden korty más íz-élményt nyújthat. Persze érdemes előbb egy kicsit gyönyörködni a végeredményben.. A dolog titka az óvatos csapolásban, a két sör fajsúlyának különbözőségében és az első és a második réteg közé csapolt habrétegben rejlik, hogy a különböző sörök ne keveredjenek össze. A cseh kocsmákban általában a tartalmasabb világos kerül alulra és az ízes, de alkoholtartalomban könnyedebb barna sör lesz a fölső réteg, de ha egy fajsúlyos sötét baksört keverünk egy világos lágerrel, mindjárt megfordul a sorrend.
Ám nem csak a világos-barna változattal találkozhatunk, akad színes vágott sör is, ez is a cseh sörkultúrának köszönhető. Húsvét közeledtével, Zöldcsütörtök napjára sok cseh sörgyár készíti el zöld színű sörét (Zelené pivo), mely egy átlagosnál erősebb 5% körüli alkoholtartalmú, általában csalánlevéllel, vagy más gyógynövénnyel színezett-ízesített főzet. Nem ritka, hogy mellé főznek egy piros szőlő levével-héjával készült, könnyedebb sört is, mely vörös színben pompázik és a sörözőkben ezekből a sörökből is kérhetünk vágottat. Ez lesz az ún. Krasličák, vagy „Sörhímestojás”, mely zöld-piros színével igazi egyedi különlegesség, és az édeskés, könnyed enyhén szőlős ízű világos és a masszív komlós és gyógynövényes sör amellett, hogy nagyon jól mutat, remekül csúszik is, akár önmagában, akár a főtt csülök és a mustár mellé.
Ha van kedvenc sörözőtök, ahol barna és világos sör is van csapon, és a csapos is rutinos, mindenképpen próbáljátok ki!
A bejegyzésért köszönet Vásárhelyi István sörgasztronómusnak!
1 hozzászólás