Méhsör, medové pivo, sahti – ha azt hiszed, a sör csak nyári ital lehet, biztosan nem hallottál még ezekről a különlegességekről. Nézzük, milyen sörök passzolnak leginkább a karácsonyi időszakhoz!
Az ókor sörfűszerkeveréke: a Grut
A komló általános használata előtt a sörök különböző növényekkel, fűszerekkel és ízesítő anyagokkal készültek: már az ókori Mezopotámiában és Egyiptomban is aszalt gyümölcsökkel, mézzel és illatos fűszerekkel édesítették őket. A középkorban fertőtlenítő hatású növényeket és fűszereket (gyömbér, borsfélék, szegfűszeg stb.) raktak a sörbe, melyek tájegységenként változóak voltak – ezek gyűjtőneve a Grut. A komló elterjedésével fokozatosan megszűnt a Grut használata, de a hagyományos ízesítő fűszerek megmaradtak, és egyes sörökben ma is felhasználják őket.
Méhsör, mézes sör, sahti
A középkori Magyarországon népszerű volt a méhsör, mely a pálinkák-likőrök megjelenése előtt a legerősebb alkoholtartalommal bírt a középkori italok között. A Baltikumban, a skandináv és az északi-szláv területeken hagyományosan ma is készítenek méhsört és mézes italokat, például a litvánok nemzeti italát, a midust. A téli időszakban cseh-lengyel területen is közkedveltek a mézzel édesített, édes, méztől illatozó sörök (medové pivo, piwo miedowe), melyek jól átmelegítenek a hidegben. A finnek népi söritala a sahti: egy otthon is elkészíthető, sütőélesztővel készülő sör, melyet borókaágakon szűrnek át, és így kapja meg jellegzetes gyantás fenyőillatát és -ízét.
Karácsonyi fűszerek, gyümölcsök a sörben
Az adventtel megjelennek az erősebbre főzött ünnepi sörök, melyek a magasabb malátatartalom miatt édeskésebbek, és jellegzetes karácsonyi fűszereket is tartalmaznak. Ilyen fűszerek a fahéj, a kardamom, a szegfűszeg, a gyömbér, de kerülhet a sörbe narancshéj, mazsola vagy füge is. Ezek a sörök mézeskalácsos illatukkal, édeskés, enyhén fűszeres ízükkel hagyományos ünnepváró italok voltak, amit a hideg időben sokszor melegen, sőt forralva fogyasztottak. Sok régi vágású bécsi sörözőben a téli hidegben még külön sörmelegítőt, egy forró vízzel töltött fémkapszulát is adnak a sörhöz a törzsvendégeknek.
Természetesen a frissen csapolt sör télen is az igazi élmény, de világos vagy barna sörökből megfelelő fűszerezéssel mi is készíthetünk otthon ízes, testet-lelket melengető forralt söröket.
A bejegyzésért köszönet Vásárhelyi István sörgasztronómusnak!
Fotó: Papp Éci
1 hozzászólás