Ha a téli hónapokban a könnyű sörök helyett valami testesebbet kortyolgatnánk, a baksör kiváló választás lehet. De mielőtt bárki kizárólag barna sörnek címkézné ezt a különleges italt, elmondjuk, milyen sokoldalú!
A kecske és a bak
Mielőtt a címben felvetett kérdésre válaszolnánk, nézzük, mi fán terem a baksör és honnan kapta a nevét. A baksör egy gazdagon malátázott, magas – általában 6-9% – alkoholtartalmú ital. A német baksörök (Bockbier) címkéjén gyakran szerepel kecskebak (Bock), de ez ne tévesszen meg senkit: a látszat ellenére a baksörnek semmi köze a kecskéhez! A nevet sokan az észak-német Einbeck város nevéből eredeztetik, valószínűbb azonban, hogy a latin bocal – kehely, kupa szó németesedett formájából (Pokal) ered a Bock elnevezés.
Őszi bak, téli bak, karácsonyi bak, májusi bak
A középkorban a baksörök mindig ünnepélyesebb alkalmakra készültek. Az idő melegebbre fordultával, hűtőgépek hiányában magasabb alkoholtartalmú söröket kellett főzni, melyeket több hónapon át tároltak, és csak az év bizonyos időszakában vertek csapra. A tavasszal főzött söröket ősszel és télen (Herbstbock, Winterbock) és a karácsonyi időszakban (Festbock, Weihnachtsbock) fogyasztották, a nyárutón, szeptember elején készült söröket pedig tavasszal (Frühlingsbock) vagy a májusi virágzás idején (Maibock) kortyolgatták el ünnepélyes keretek között.
Baksörök minden színben
A címben feltett kérdés természetesen csak költői, hiszen a baksörök ugyanúgy lehetnek világosak, félbarnák vagy egészen sötét barnák, feketék. Íme a paletta:
Az őszi, téli baksörök a legtöbbször hagyományosan sötét malátákkal készülnek, némelyikbe még füstölt malátát is főznek, így tartalmas, aszalt gyümölcsös, kávés, csokoládés ízviláguk van.
A karácsonyi-ünnepi időszakban a baksörök jellemzően világosak, és édeskésebb, likőrösebb, aszalt sárgabarackos, narancsos illatok-ízek jellemzik.
A májusi baksörök szintén világosak, de ezekre a friss, ropogós, zöldséges komlóillat és -íz, és az édes maláta mellett egy hangsúlyosabb, karakteresebb komlókeserű a jellemző.
Mi fán terem a jégbak?
Történt, hogy két lusta szerzetes a zimankóban kinn felejtette a hűteni kitett söröshordót, amiben megfagyott a sör, mire a haragra gyúlt apát bevitette velük a hordót, és rájuk parancsolt, hogy igyák meg a benne lévő sört. A szerzetesek kelletlenül láttak neki, de azonnal felderült az arcuk: a sörből ugyanis kifagyott egy rész víz, és a hordóban egy még erősebb, zamatosabb sör jött létre. Ezzel a kifagyasztásos eljárással készülnek jégbakok (Eisbock), köztük a világ legerősebb sörei is.
Ínyenc páros: baksör és sajt
Az édeskés, világos baksörök remek kísérői az érlelt keménysajtoknak (pl. parmezán), míg a sötét baksörök, duplabakok a pikánsabb érlelt juhsajtokkal, kecskesajtokkal, fűszeresebb sajtokkal a legjobbak. Dióval, aszalt gyümölcsökkel és rozskenyérrel ínycsiklandó sajttálat készíthetünk, az élményt pedig valósággal megkoronázza, ha egy pohár friss baksört is elkortyolgatunk mellé. Éljen a baksör, egészségünkre!
A bejegyzésért köszönet Vásárhelyi István sörgasztronómusnak!
Fotó: Papp Éci
1 hozzászólás