A világ több száz eltérő sörmárkája közül szinte mindegyiknek ugyanaz a négy elem az alapanyaga. A maláta, a komló, az élesztő és a víz. Ezen alapanyagok fajtáinak kiválasztása határozza meg a kész sör jellegét, ízét, színét és erejét.

Maláta

A sör legfontosabb alapanyaga a malátázott árpa. De nem csak árpát lehet felhasználni, hanem búzát, zabot, vagy akár rozst is. A malátázott árpát először vízbe áztatja a malátakészítő, majd egy meleg helyiségben elteríti. Ez csírázást fog eredményezni, ami által a szemekben aktiválódnak bizonyos enzimek és a magban lévő keményítőt cukorrá és fehérjévé alakítják. Ez után következik a gabona szárítása, ezzel megakadályozva, hogy a magból növény legyen. Az, hogy a malátázás folyamatát hogyan végezzük el, nagymértékben befolyásolja majd a készített sör ízét, színét és aromáját. Malátafajták: aranymaláta, világos maláta, csokoládémaláta, kristálymaláta, bajor maláta, búzamaláta, bécsi maláta, feketemaláta.

Komló

A sör legfontosabb fűszere több mint 1000 éve a komló. Természetesen a komlón kívül még sokféle növényt, fűszert használnak a sör ízesítésére, de tény, hogy a komló virága a sör legrégibb fűszere. A komló mérsékelt égövön termő kétlaki növény, amelynek csak a nőivarú virágát használják sörfőzéshez. Ez adja a sör jellegzetes keserű aromáját.

Élesztő

A XV. századig a serfőzők nem ismerték az élesztő jelenségét és működésmódját. A különböző alapanyagokból összeálló édes lé úgy erjedt meg, mint a lehullott gyümölcs. Ezeket a söröket nevezzük ma spontán erjesztésű söröknek. Egy dán tudós, Emil Hansen fejtette meg a rejtélyt. Rájött, hogy a sör tartósságának eltérései az alacsony hőmérsékletű erjesztésnek és a sörléhez hozzáadott élesztőnek köszönhető. Az élesztő nem más, mint egy egysejtű organizmus, amely a cukrot alkohollá és szén-dioxiddá bontja. Ez az alapanyag határozza meg a kész sör jellegét.

Víz

A hagyományos sörök 85-95%-a víz, amelynek összetétele jelentősen befolyásolja a sör ízét. A sörfőzéshez használt vizet kutak, források, valamint vízművek szolgáltatják, amely folyókból és a talajból szerzi a vizet. A víz minősége és összetétele különböző területeken más-más lehet. A sör jellegét pedig elsősorban a vízben található ásványok és sók határozzák meg. A kemény víz ideális az ale típusú sörökhöz, a lágy víz pedig a lager típusú sörök gyártásához megfelelő. A sörfőzdékben sok eljárást ismernek arra, hogyan változtassák meg a rendelkezésükre álló víz jellegét az egyes sörfajtáknak megfelelően.

Komlóklub

Kis Komlóhatározó – Amerikai komlók 2. – Hophead-mennyország

Az USA a komló-etalon. Most is rengeteg új komló-alfaj nemesítése van folyamatban, igazán az a kérdés, hogy a piaci igények (ellenálló-képesség és termelési hatékonyság) milyen irányba terelik a nemesítést. A jelenlegi helyzetben egyre erősödő komlóhiány van/várható egy-két éven át, amíg a termelők és a nagy komlókereskedő cégek hatékonyan nem követik a megnövekedett igényeket. Keserűkomlók  Az…

Tovább

Két nyertesünk már biztosan van

A Komló Klub egyik bajnoka, Puska Tamás és Anna “a 163 centis csepeli panelkomlóval”! Tomi kezdetektől fogva nagyon komolyan vette a feladatot, feleségével Annával a májusban kapott kis palántáról még akkor is gondoskodtak, amikor egy-egy utazás miatt jó közel egy hétre magára maradt a kis csemete. A sok szeretet, figyelem és a szakszerű gondozás meghozta gyümölcsét, szépséges…

Tovább

Kis komlóhatározó – Amerikai komlók 1. – Adottságok, gyökerek és a nagy boom

Az USA Németország mögött (34e tonna/év) még mindig jócskán lemaradva (21e tonna/év) “csak” a második legnagyobb komlótermelő a világon, azonban – az amerikai sörforradalommal párhuzamban – itt a leginnovatívabb, leginkább sokrétű az új komló-alfajok piaci megjelenése és széles körű használata. Ezerszám születnek olyan keresztezések, hibridek, melyek egy szám-betű kombinációként a genetikai “irattár” süllyesztőjében végzik dicsőbbnek…

Tovább

Kis komlóhatározó – Kenttől Stíriáig

Az angol az egyik legnagyobb hagyományos sörkultúra a német, a cseh és a németalföldi (belga-holland) mellett. Míg cseh és német földön viszonylag korán elkezdték komlóval főzni, Angliában csak 1412-ből származik az első forrás, hogy egy Agnes Smyth nevű német származású sörfőző komlóval készített sört, míg a 15. század során Anglia nagy részén maradt a Gruttal főzött sör. Csak…

Tovább

Kis komlóhatározó – Kontinentális komlók

A komlóhatározó ezen fejezetében  a német, a francia, a cseh és lengyel komlók lesznek főszerepben, de röviden megemlékezünk egy sörforradalmi jelentőségű orosz komló-alfajról is. Német komlók Németország a világ legnagyobb komlótermesztője a maga évi több mint 34 ezer tonnájával. A második helyen “kullogó” USA “csak” 23 ezer tonnával tartja a stabil ezüstérmes helyét. A nemeskomló termesztés…

Tovább

Beszámoló – Satnyuska, Csepel

Partszélről láttam, nagy buli volt. Sőt mi több, sör mi több. Frissiben jöttünk a kertészetből, úgy sorakoztunk ott, mint a luxusba kicsapott árvaházi kölykök, bíztunk egy nedves, napos jövőben, reméltük, hogy gondos kezek között mind megerősödünk. Író lelkű férfiak és nők köszönték szépen, hogy övéik lettünk. A szemükben látszott, fogalmuk sincs, mire vállalkoztak. Persze az…

Tovább

Hogy vannak a palánták? – Galéria

Kedves Klubtagok! Bátran küldjetek képet, tudósítsatok, hogy vannak a palánták. Reméljük szépen növögetnek. Posztoljatok a Facebook csoportunkba, hiszen szívesen bővítjük a galériánkat, ha valaki nem látja a csemetéjét.   Komló Kornélia nagyobb cserepet kapott és egy napsütéses gangon növekszik. A Sörszövetség komlóját Salamon Zsófi és Schillinger Attila lelkesen gondozza. Vásárhelyi István palántája, Hókonyka szuper helyet kapott a…

Tovább

Szövetségi komlónevelde

Május 5-től megváltozott az életünk itt a Sörszövetségben. Befogadtunk egy komlópalántát. Mit befogadtunk, duggattunk, locsoltunk és imádkoztunk, hogy erőre kapjon. A komlócsemete nevelése felelős dolog. Igyekeztünk neki jó helyet választani, így kiszorítva néhány kerti virágnak nem nevezhető képződményt, az irodánk előtti félkör alakú teraszt szegélyező kiskert délkeleti oldalán ültettük el. Béreljük az irodát, ezért engedélyt…

Tovább

Farkas a bárányok között

A komló a Cannabis-félék családjába tartozik, közeli rokona a Cannabis sativa, az indiai kender, amit más néven marihuánának is neveznek. A legfontosabb különbség ezeknek a gyantái között van. Két eltérő komlófajta van, a Humulus lupulus és a Humulus japonicus. A rómaiak a komlót Lupus salietariusnak nevezték, ahol a lupus farkast jelent, ugyanis a komlót amelyik vadon…

Tovább

Komló a magyar középkorban

Komlósvölgy a neve a Szent Márton Hegye 1091-ben birtokolt völgyének. A pannonhalmi apátság oklevele, mely ezt a szót számunkra fenntartotta a magyarság komlóval élésének legrégibb írott emléke, egyúttal a Dunántúl magyar serfőzéséé is. Komlósvölgy névadója lehetett egy vadkomlóban gazdag, füzes, nyárfás patakmeder is, ahol a vad komló, a galagonya, a rakottya, vagy a csipkerózsa tüskés…

Tovább

Egy-null a nők javára

A sörfőzéskor kizárólag a nőnemű, kúp alakú komlóvirágot, a komlótobozt használják megtermékenyítetlenül. A komló évelőnövény, kétlaki, amely a metszéskor levágott vesszővel szaporítható, nincs szükség magokra. Így azután a hímivarú egyedek nemcsak feleslegesek, hanem zavaróak. Nem is termesztik, a növény azonban képes vadon megteremni. Az általa kibocsátott virágport, a spórákat a szél szerteviszi, megtermékenyíti a nőivarú…

Tovább

Üdv a Klubban!

Ha te is lecsaptál egy komló palántára, akkor csatlakozz a Facebook csoprtunkhoz, ahol még többet tudhatsz meg arról, hogyan neveld erősre, magasra a kis növényedet! Tarts velünk és ismerd meg közelebbről a sör egyik legizgalmasabb alapanyagát!

Tovább

Gyógynövény!

Keveset tudunk a komlóról, pedig a népi gyógyászat előszeretettel alkalmazza.  Az egyszerű nép körében mindig igen nagyra becsülték a komlót. Javallották máj- és gyomorpanaszok, vízkór és köszvény ellen, nyugtatónak, sőt afrodiziákumnak is. Mivel szőrös a szára és a levele a csalánhoz hasonlóan hajnövesztő szernek is számított. A gyógyászat a komló tobozszerű termését használja. A pálhalevelek…

Tovább

Hogy kerül a komló a sörbe?

Ha az emberek többségét faggatjuk, hogy miből készül a sör, sokan kapásból rávágják, hogy komlóból. A sörfőzés folyamatát tekintve a komló csak később, a komlóforralás során kerül a sörbe, annak – ma már – elsődleges fűszere. Mégis a növény jellegzetes keserű íze az, amely miatt a legtöbben a sör legfontosabb alapanyagaként tartják számon. Igaz, a…

Tovább